Aradığımız her şey içimizde

Bahar temizliği

1 Yorum

Tulips

Baharın gelişiyle beraber hissettiğim heyecanı doğanın yeniden uyanmasına benzetirim hep. Nisan benim ayım. Koç burcu insanı olarak  doğuşdan gelen ateş enerjisiyle  herşeyi yapabilecek gücü hissediyorum içimde.

Günler uzuyor, hava ısınıyor. Aydınlık güneşli bir gökyüzü .… güne güzel başlamak için  yeterli aslında.  Amaaa… koca bir ama var değilmi? Kendinizi halsiz, yorgun ve mutsuz mu hissediyorsunuz? Şu sıralar basında bolca yer alan “bahar depresyonu” olmasın sakın.

Bizler doğanın bir parçasıyız. Elbette mevsim değişimlerinden etkileniyoruz. Soğuk algınlığı, polenlerden sebep artan alerjiler. Bıkkınlık, halsizlik. Evet bunlar olabiliyor ama çabucak kurtulmak elinizde. Uzmanlar diyorki, bu dönemde uykunuza önem verin. Yatmadan sizi rahatlatacak bir bitki çayı için. Sabah uyanınca camı açın ve derin bir nefes alın. Doğanın ve evrenin güzel enerjisini içinize doldurun. Gün içinde arada burnunuzdan derince aldığınız nefesi üç sn. tutun sonra ağzınızdan yavaşça bırakın. Bedeninizi rahatlatın. Sebze ve meyve tüketmeye özem gösterin. Spor yapın.

Bende diyorum ki, kötü düşüncelerden uzaklaşın. Son zamanlarda sıkça duymaya başladığınız  pozitif düşüncenin  hayatımızda ki etkisi gerçekten çok büyük. Kafanıza takılan ufacık  olumsuz bir düşüncenin gittikçe büyüyerek sizi nasıl dibe çektiğini bilirsiniz. Kendinizi belkide olması imkansız  en kötü senaryoya üzülürken bulursunuz biranda. Sonra da mutsuz ve umutsuz bir ruh haliyle gününüzü geçirirsiniz.

Bunu engellemek tamamen elinizde. Duygularınızı takip edin.  Kendinizi kötü hissettiğiniz anda bir  durun,   ne düşündüğünüzün farkına varın. Ardından  hemen harekete geçin. Size iyi hisler verecek birşey  yapın. Mutlu olduğunuz bir anı  zihninizde canlandırın. Neşelendiğiniz bir şarkıyı dinleyin . Olduğunuz mekanı değiştirin. Bir dostum derki oturduğun koltuğu bile değiştirsen , ruh halin değişir. Ortam uygun ise koyun bir müzik dans edin .

Bahar depresyonu belki gerçekten vardır. Ama siz bunu yaşamayan şanslılardan olmayı seçin.  Bu bahar kendiniz için harekete geçin. Ben bu hafta evimde ve ofisimde büyük bir bahar temizliği yaptım, dolapları , çekmeceleri döktüm. Varlığından haberdar olmadığım neler çıktı neler. Bunca zamandır lazım olmayan bundan sonrada olmaz diyerek  attım. Yılların ağırlığını, olumsuz pek çok enerjiyi üzerinde biriktirmiş eşyalar, kıyafetler, dosyalar , evraklar atın…. İnanın bana iyi gelecek. Güzel yeni enerjilere yer açın.

İyi düşünmenin ve iyi hissetmenin formülünü arıyorsanız bilinki içinizde. Sadece farkına varmanız ve keşfetmeniz gerekiyor. Bu noktada bana çok faydası olan Discovery seminerini tavsiye ederim. Kendinizi farklı olasılıklara açmak ve yaşam kalitenizi arttırmak istiyorsanız bu seminerden faydalanabilirsiniz. Ben yaptım çok da güzel oldu.   Gelecek Discovery yolculuğu 2-5 Mayıs’da istanbul’da. Programı ve irtibat bilgilerini paylaşmaktan mutluluk duyarım. 

Yazar: Gülferi Yıldırım

Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı İTÜ Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Gülferi Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programının ardından aynı üniversitede Nörobilim Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Geliştirdiği eğitim programı ile insanların mutluluk, düzeylerinin önemli oranda arttırılabileceğini ve beyin aktivitesinde yarattığı değişimi gösteren dünyanın ilk araştırmasını nörobilim tezi olarak yayınlanmıştır. Kurumsal dünyada, 30 yıla yakın süredir kurumsal dönüşüm, strateji, organizasyonel yapılanma, iletişim ve pazarlama konularında danışmanlık ve liderlik yapmaktadır. Her yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Mutlu İnsan ZihinRuhBeden Festivali”nin kurucusudur. Kendini keşfetmek üzere çıktığı yolda Türkiye’den Güney Afrika’ya, ABD’den Peru’ya, Hindistan’dan İngiltere’ye ve Bali’ye pek çok eğitime katılmıştır. Bu eğitimlerden bazıları; Oxford, MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of Massachusetts gibi dünyanın saygın üniversitelerinde aldığı mindfulness, meditasyon ve nörobilim temelli eğitimlerdir. Mutlu İnsan Akademisi ve Shiftedminds Eğitim Danışmanlık şirketlerinin kurucusudur. Doğunun binlerce yıllık kadim bilgilerini, batı bilimi ışığında, yaşam deneyimleriyle sentezleyerek oluşturduğu mutluluk, liderlik, rezilyans, mindfulness, duygusal denge, stres, endişe kaygı yönetimi eğitimleriyle insanların içsel motivasyonlarını ve güçlerini artırarak yaşamlarının her alanında hedeflerine ulaşmalarına vesile olmaktadır. Yelken ve snow board başta olmak üzere doğa sporları tutkunu olan Gülferi Yıldırım’ın vaz geçilmezleri arasında seyahat etmek, kitap okumak, müzik dinlemek, şarkı söylemek ve dans etmek vardır.

One thought on “Bahar temizliği

  1. Evet , hafızayı boşaltarak duygumuzu takip etmek gerek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s