Aradığımız her şey içimizde

Zihin detoksu…

1 Yorum

kapadokya-balon-turu

Detoks… son yıllarda çok aşina olduğumuz bir kelime. Birkaç gün sadece belli besinler tüketerek  vücudu toksinlerden arındırma işlemi. Sağlıklı yaşam, zayıflama konularının olmazsa olmazı. Heleki deniz sezonu yaklaştıkça her yerde türlü türlü  detoks  tavsiyesine ulaşmak mümkün. Hiç yapmadım .  Mutlaka faydası vardır. Ben işin başka bir tarafındayım. Beden detoksundan   önce  zihin detoksu yapmalıyız kanısındayım.

Bugün bilim insanları tüm hastalıkların kaynağının stress yani olayları algılayış biçimimizin yarattığı olumsuz duygular olduğunda hem fikir. Yaşantımızı bir anda değitiremeyiz. Fakat   arada bir dışına çıkabilir, zihin detoksu yapabiliriz. Ben size üç günlük kendi formülümü vereceğim.

23 Nisan tatilini fırsat bilip Kapadokya’ya gittim. Hayatımda ilk defa. Amerikalı, Alman, Japon dünya akın etmiş, ben yeni gitmişim.Önce Kayseri  gezisi . Selçuklulardan kalma muhteşem eserler. Her eserde ayrı bir hikaye.  Her hikayede zihininizde o zamana yolculuk … En etkileyicisi ; Gevher Nesibe Sultan Medresesi.  Tarih  1205 ,  dünyanın ilk tıp fakültesi. …. Üzerine zihin detoksunda özellikle tavsiye edeceğim şahane Kayseri Mantısı ve Yağlama.

PERİ DEĞİL UZAY BACALARI

30 dak sonra peri bacalarındayız. Rehberimiz Zehra anlatıyor bu doğa harikasını oluşturan  jeolojik hareketleri. Ancak zihnim başka bir gezegende olduğuma inanmakta ısrarcı . Müthiş bir enerji , başka bir deneyim. Özellikle durduğum yerde binlerce yıl önce kimlerin hangi duygularla durduğunu hissetmek.

BİR VADİDE 1000 KİLİSE

7. yüzyıl , dağları elle oyup kiliseler, manastırlar yapmışlar. İçlerini resimlerle bezemişler.. hepsi ayrı bir yaşanmışlık…  

GÖZYÜZÜ ŞENLİĞİ

En unutulmaz an …. Sabah 6 ‘da balonumuz 30 kişiyle yükselmeye başladı. Bir anda peri bacalarının arasından yüzlerce balon gökyüzünü kapladı . Rengarenk…. başka bir boyuttaydım sanki.

3 gün… yüzde yüzümle orada oldum. Hiç birşey düşünmeden . Hem zihnimi hem ruhumu detoksladım. Hem de sebze suyu  yerine mantıyla…

2 gün bile olsa farklı yaşamlar , hikayeler bulacağınız bir yere gidin. Egonuz gitmemeniz için çok bahane bulacak. Kanmayın… Kendinize emrivaki yapın.  Onla mı gitsem , bunla mı gitsem derken yatırdım acentaya parayı… Zihin sağlıklı olduğunda beden de sağlıklı oluyor.

 

Yazar: gulferiyildirim

Mutlu İnsan. Elektronik mühendisi, psikoloji ve nörobilim uzmanı🧠❤️

One thought on “Zihin detoksu…

  1. Zihin sağlıklı olduğunda beden de sağlıklı oluyor , ne güzel ve doğru .. Ruhun derinliklerini keşfetmeniz ,zihninizi arındırmanız zaten yazıyada yansımış , çok bariz anlaşılıyor ..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s