Aradığımız her şey içimizde

Kartal cesareti

Yorum bırakın

kartal

Kartalı nasıl bilirsiniz? Keskin gözleriyle yırtıcı bir kuş. Yenilmez  bir avcı … Başarılı işler yapan kişilere yakıştırdığımız  “kartallar yüksekten  uçar” sözü bile gücünün göstergesi. Öyle bir şey öğrendim ki kartallarla ilgili. Daha anlamlandı, eski çağlardan bu yana  bir çok medeniyetin  sembolü oluşu. Ve gücünden de büyük cesareti olduğu.

Kartal kuş türleri içinde en uzun yaşayanlardan. Ortalama 40 yıl..  Fakat yetmiş, seksen sene yaşayanları da var .. Hangileri mi? Değişimin ve dönüşümün sancılı sürecine girmeye cesareti olanlar.

Büyük avcı kırk yaşına geldiğinde pençeleri sertleşiyor. Esnekliğini yitiriyor. Avını kavrayamaz duruma geliyor. Uzayan gagası göğsüne değiyor… Bulduğu avı parçalayamıyor, eskisi gibi beslenemiyor. Tüyler kartlaşıp kalınlaşıyor. Ağırlaşan ve yaşlanan kanatlarla artık uçmak bile zorlaşıyor.

Kartal bu noktada bir karar verir. Bazıları çaresizce ölümü bekler… Bazılarıysa   yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsler.

Yeniden doğuş kararı  veren kartal bir dağın tepesine uçar, kayalık bir yerde yuva yapar. Sonra gagasını kayalara vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Yerine yeni gaga çıkmasını bir süre bekler. Güçlü yeni gagasıyla bu sefer tek tek pençeleri söker. Yeni pençeleri çıkınca da kartlaşmış eski tüylerini yolmaya başlar. Vücudu yepyeni tüylerle kaplanır. Bu dönüşüm süreci tam 150 gün sürer. Acılarla dolu 5 ay. Fakat sonunda kartal en az bir 30 yıl daha yaşamasını sağlayacak yeniden doğuşunu tamamlar. Dağın etrafında zafer uçuşunu yapar.

Kendi hayatımızda da kimi zaman acı  dolu günler yaşarız. Hatta bazen dibe vurmak deriz. Ama bu acılar bizi geleceğe hazırlar. İleriye gidebilmek için yüklerimizden kurtarır. Değiştirir… Dönüştürür… Önemli olan bu değişim sancılarına katlanacak cesareti gösterebilmektir.

Yaşadığımız hiçbir durum gerçekte kötü değildir. Hepsi birer deneyimdir. Bugün kötü dediğimiz olaylar, yarın hayatımızdaki güzelliklerin temelidir çoğu zaman. Elbette kartal cesareti olanlar için… Peki siz ne kadar cesursunuz?

Yazar: Gülferi Yıldırım

Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı İTÜ Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Gülferi Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programının ardından aynı üniversitede Nörobilim Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Geliştirdiği eğitim programı ile insanların mutluluk, düzeylerinin önemli oranda arttırılabileceğini ve beyin aktivitesinde yarattığı değişimi gösteren dünyanın ilk araştırmasını nörobilim tezi olarak yayınlanmıştır. Kurumsal dünyada, 30 yıla yakın süredir kurumsal dönüşüm, strateji, organizasyonel yapılanma, iletişim ve pazarlama konularında danışmanlık ve liderlik yapmaktadır. Her yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Mutlu İnsan ZihinRuhBeden Festivali”nin kurucusudur. Kendini keşfetmek üzere çıktığı yolda Türkiye’den Güney Afrika’ya, ABD’den Peru’ya, Hindistan’dan İngiltere’ye ve Bali’ye pek çok eğitime katılmıştır. Bu eğitimlerden bazıları; Oxford, MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of Massachusetts gibi dünyanın saygın üniversitelerinde aldığı mindfulness, meditasyon ve nörobilim temelli eğitimlerdir. Mutlu İnsan Akademisi ve Shiftedminds Eğitim Danışmanlık şirketlerinin kurucusudur. Doğunun binlerce yıllık kadim bilgilerini, batı bilimi ışığında, yaşam deneyimleriyle sentezleyerek oluşturduğu mutluluk, liderlik, rezilyans, mindfulness, duygusal denge, stres, endişe kaygı yönetimi eğitimleriyle insanların içsel motivasyonlarını ve güçlerini artırarak yaşamlarının her alanında hedeflerine ulaşmalarına vesile olmaktadır. Yelken ve snow board başta olmak üzere doğa sporları tutkunu olan Gülferi Yıldırım’ın vaz geçilmezleri arasında seyahat etmek, kitap okumak, müzik dinlemek, şarkı söylemek ve dans etmek vardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s