Aradığımız her şey içimizde

Kartal cesareti

Yorum bırakın

kartal

Kartalı nasıl bilirsiniz? Keskin gözleriyle yırtıcı bir kuş. Yenilmez  bir avcı … Başarılı işler yapan kişilere yakıştırdığımız  “kartallar yüksekten  uçar” sözü bile gücünün göstergesi. Öyle bir şey öğrendim ki kartallarla ilgili. Daha anlamlandı, eski çağlardan bu yana  bir çok medeniyetin  sembolü oluşu. Ve gücünden de büyük cesareti olduğu.

Kartal kuş türleri içinde en uzun yaşayanlardan. Ortalama 40 yıl..  Fakat yetmiş, seksen sene yaşayanları da var .. Hangileri mi? Değişimin ve dönüşümün sancılı sürecine girmeye cesareti olanlar.

Büyük avcı kırk yaşına geldiğinde pençeleri sertleşiyor. Esnekliğini yitiriyor. Avını kavrayamaz duruma geliyor. Uzayan gagası göğsüne değiyor… Bulduğu avı parçalayamıyor, eskisi gibi beslenemiyor. Tüyler kartlaşıp kalınlaşıyor. Ağırlaşan ve yaşlanan kanatlarla artık uçmak bile zorlaşıyor.

Kartal bu noktada bir karar verir. Bazıları çaresizce ölümü bekler… Bazılarıysa   yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsler.

Yeniden doğuş kararı  veren kartal bir dağın tepesine uçar, kayalık bir yerde yuva yapar. Sonra gagasını kayalara vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer. Yerine yeni gaga çıkmasını bir süre bekler. Güçlü yeni gagasıyla bu sefer tek tek pençeleri söker. Yeni pençeleri çıkınca da kartlaşmış eski tüylerini yolmaya başlar. Vücudu yepyeni tüylerle kaplanır. Bu dönüşüm süreci tam 150 gün sürer. Acılarla dolu 5 ay. Fakat sonunda kartal en az bir 30 yıl daha yaşamasını sağlayacak yeniden doğuşunu tamamlar. Dağın etrafında zafer uçuşunu yapar.

Kendi hayatımızda da kimi zaman acı  dolu günler yaşarız. Hatta bazen dibe vurmak deriz. Ama bu acılar bizi geleceğe hazırlar. İleriye gidebilmek için yüklerimizden kurtarır. Değiştirir… Dönüştürür… Önemli olan bu değişim sancılarına katlanacak cesareti gösterebilmektir.

Yaşadığımız hiçbir durum gerçekte kötü değildir. Hepsi birer deneyimdir. Bugün kötü dediğimiz olaylar, yarın hayatımızdaki güzelliklerin temelidir çoğu zaman. Elbette kartal cesareti olanlar için… Peki siz ne kadar cesursunuz?

Yazar: gulferiyildirim

Mutlu İnsan. Elektronik mühendisi, psikoloji ve nörobilim uzmanı🧠❤️

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s