Aradığımız her şey içimizde

BİR YOL HİKAYESİ… 1. bölüm

Yorum bırakın

23 Haziran 2014 ; Kralların, devlet başkanlarının, prenseslerin ve sanatçıların yaşam koçluğunu yapan dünyanın en önemli kişisel ve profesyonel dönüşüm koçlarından Antony Robbins’in eğitimine katılmak ve ateşte yürümek üzere Amerika’ya gidiyorum. Türk Hava Yollarının TK 009 sefer sayılı uçağıyla Los Angeles’a uçarken içimde çıktığım yolun heyecanı, elimde ise Metin Hara’nın yeni çıkan YOL kitabı var.  Konu Amerika ve yol uzun olunca elbette eğitimin önüne arkasına konulan birkaç ilave günle birlikte 12 günlük Kalifornia seyahetim başlıyor. Seyahatin tamamı bir yol hikayesi. Bir derviş, bir sipirituel iş adamı, bir hanım küçük kız,  bir sessiz prenses , bir mavi deli, iki Antony yavrusu ve birde ben tabi; hepsinin karması 🙂 Bir eğitime katılmak için istanbul’dan yola çıkan, aslında birbirinin parçası olan ancak ilk defa bu yolda fiziken bir araya gelen ruhların Los Angeles’da başlayıp San Francisco’ya uzanan yol hikayesi… Neşe, bilgi, macera, deneyim ve akışa güven hepsi bu yolda.

Palm Springs  İntegratron’da  doğa üstü bir deneyim olan “sound bath” ses terapisinden, Malibu Beach’de ruh eşi seramonisine, Mojave Çölünde başka evrenden gelmiş, her an canlanacakmış gibi duran Joshua ağaçlarından, 47 ülkeden 6000 kişiyle birlikte ateş üzerinde yürümeye, Golden Gate köprüsünü bisikletle aşan Türk çetesine….Hepsi ve daha fazlası bu yoldaydı. Hepsini anlatacağım ancak; önce hayat yolculuğunuzda ruhunuza rehber olacak,  YOL kitabıyla başlıyorum hikayemize.

Uçağın havalanmasıyla beraber, heyecanla okumayı beklediğim YOL kitabının ilk sayfalarını çevirmeye başladım. Bazı kitapları rafta yada daha tanıtımını gördüğümde heyecan duyarım. İçinden alacağını ruhum bilir adeta. Kısa bir süre önce facebook ‘da bir paylaşımda gördüğümde , bu kitapta onlardan biriydi.  Ancak daha önemlisi, Mart 2013’de başlayan ,tesadüf olamayacak kadar birbirini takip eden tesadüfler!! neticesinde  kitabın bu yolda elimde ve yazarında çetenin bir üyesi olmasıydı. Her ne kadar yaşadığım hiçbir olayın, karşılaştığım hiç bir kişinin tesadüf olmadığının farkında olsamda, halen büyük düzen beni ciddi şaşırtabiliyor.

“Aşkın İstilası Başlıyor” diyor ilk cümle… Varoluş amacını ve aslını unutup , tarihler boyu kendi yarattığı karanlığa mahkum olan insanın aslını hatırlamaya başladığı bu dönemde… Önce kendi içimde sonra çevremde uyananların hızla çoğaldığını gördükçe, birşeyler oluyor, artık dünya değişiyor deyipte içimde hissettiğim ama kelimelere dökemediğim dönüşümün tarifini buluyorum daha ilk cümlede.

Sen değişince dünya değişir… Olumlu düşün herşey yi olsun… Meditasyon yap zihnini durdur… gibi , pek çok kitabın ana cümlelerini oluşturan ancak okuyanın ” iyi diyosun da usta.. kolaysa sen yap” diye içinde geçirerek okuduğu kişisel gelişim kitaplarından farklı. Sağlam bir yol haritası. Neşe, keyif, huzur içinde yaşamanın ve yaşarken dünyada cenneti yaratmanın mümkün olduğunu ve buna giden yolda yapılması gerekenleri anlatıyor. Egzersizlerle yol gösteriyor.

Bu cümleleri okuyupta kitabın spiritüel bir kitap olduğunu sanmayın sakın. Bilimsel verilere dayanıyor çoğu bilgi. Kafa karıştırmayan , yalın bir anlatım. Önceden bu konularla ilgilenmiş olsanda, olmasanda faydalanabileceğin bir kaynak.

Kişisel gelişim, dönüşüm konularının yükselişe geçtiği bu dönemde etrafımızdaki yaşam koçu ve  sipiritüel liderin de sayısı atıyor. Bir eğitime katılacağım yada bir kitap alacağım zaman içerikten önce eğitimcinin yada yazarın hayatına bakarım. Anlatmaya çalıştığı bilgileri , öğretileri kendi hayatına nasıl geçirmiş, ne başarmış, neye vesile olmuş ve olmakta? Hem madde hem de manevi tarafta nerede durduğuna bakarım. Çünkü ancak bu şekilde eğitmenin iş olarak bu alanı seçmediğini, hayatının bu olduğuna inanırım.

Amerika’da ki yol hikayemizin önemli karekterlerinden biriydi Metin Hara. O sevgi dolu ve takip edilecek iyi bir ruh. Kendi ışığını büyütmeye ve dünyaya yaymaya adanmış bir hayat. Uçak havalandığında kapağını açtığım  kitabı, istanbul’a dönüş yolunda tekerlekler yere değdiğinde kapattım. Sonunu özellikle tavsiye ediyorum ama sondan başlamayın:) Yani özetle YOL’u okuyun… Zaten yoldaysanız tanıdık bulacak, değilseniz yola çıkacaksınız… sonuç hepimizin hayrına olacak!

Öğrettiklerinize şükran ve sevgiyle: Metin, Yeliz, Tolga, Murat, Esra, Gülcan, Gülden….

To be continued…

Yazar: Gülferi Yıldırım

Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı İTÜ Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Gülferi Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programının ardından aynı üniversitede Nörobilim Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Geliştirdiği eğitim programı ile insanların mutluluk, düzeylerinin önemli oranda arttırılabileceğini ve beyin aktivitesinde yarattığı değişimi gösteren dünyanın ilk araştırmasını nörobilim tezi olarak yayınlanmıştır. Kurumsal dünyada, 30 yıla yakın süredir kurumsal dönüşüm, strateji, organizasyonel yapılanma, iletişim ve pazarlama konularında danışmanlık ve liderlik yapmaktadır. Her yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Mutlu İnsan ZihinRuhBeden Festivali”nin kurucusudur. Kendini keşfetmek üzere çıktığı yolda Türkiye’den Güney Afrika’ya, ABD’den Peru’ya, Hindistan’dan İngiltere’ye ve Bali’ye pek çok eğitime katılmıştır. Bu eğitimlerden bazıları; Oxford, MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of Massachusetts gibi dünyanın saygın üniversitelerinde aldığı mindfulness, meditasyon ve nörobilim temelli eğitimlerdir. Mutlu İnsan Akademisi ve Shiftedminds Eğitim Danışmanlık şirketlerinin kurucusudur. Doğunun binlerce yıllık kadim bilgilerini, batı bilimi ışığında, yaşam deneyimleriyle sentezleyerek oluşturduğu mutluluk, liderlik, rezilyans, mindfulness, duygusal denge, stres, endişe kaygı yönetimi eğitimleriyle insanların içsel motivasyonlarını ve güçlerini artırarak yaşamlarının her alanında hedeflerine ulaşmalarına vesile olmaktadır. Yelken ve snow board başta olmak üzere doğa sporları tutkunu olan Gülferi Yıldırım’ın vaz geçilmezleri arasında seyahat etmek, kitap okumak, müzik dinlemek, şarkı söylemek ve dans etmek vardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s