Aradığımız her şey içimizde

GÖZ MUCİZESİ…

Yorum bırakın

Siz bu cümleyi okuyup bitirene kadar gözünüzde 100 milyar işlem yapıldı!

Gözler beni hep çok etkilemiştir. Sadece mucizevi sayılabilecek biyolojik özellikleriyle değil, aynı zamanda tüm kültürlerde ve medeniyetlerde duyguların, birliğin, adaletin, öngörü, bilgeliğin ve ebediyetin sembolü olarak kullanılmış olması özelliği ile de… Kainatın pek çok noktasında tespit edilen “Eye-Nebula” olarak adlandırılan, aynı gözlerimize benzeyen Nebulaların varlığı benim açımdan, gözlerin şuan ki bilgi ve algımızın ötesinde, varoluşun ve evrenin tüm şifrelerini barındırdıklarının kanıtı adeta. Onlar, vücudumuzda dış dünyaya açık olan ve karşımızdakine baktığımızda ruhunu görebildiğimiz tek pencere . Bu yazıda gözlerin biyolojik olarak sahip olduğu üstünlükleri paylaşırken, gelecek yazılarda mitolojiden, parapsikolojiye, astrolojiden, sanat’a “GÖZ” mucizesini anlatacağım.

eye-nebula

Beyinde sonra insan vücudundaki en kompleks organdır göz. Tıp teknolojisinin gelişmesine paralel olarak insan gözünün ne kadar büyük bir mucize olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Göz hakkında elde edilen bilgilerin teknolojiye uyarlanmasıyla da her geçen gün eskisinden çok daha gelişmiş kameralar, fotoğraf makineleri ve sayısız optik sistemler üretilmektedir. Ancak, teknolojinin en gelişmiş olduğu bu dönemde üretilen en gelişmiş kamera dahi gözün sahip olduğu ışık ve kontrast duyarlılığına, odaklanma ve çözünürlüğe sahip değildir. Gözlerimiz;

 • 200 milyondan fazla çalışan parçadan oluşmuştur.
 • 107 milyon ışığa hassas hücreye sahiptir.
 • 10 milyondan fazla rengi ve grinin 500 farklı tonunu ayırt edebilen hassasiyettedir.
 • Göz dinlenme ihtiyacı olmadan her an %100 kapasitesiyle çalışabilen tek organdır.
 • Bir saniyede 5 kez kırpabilme potansiyelimiz olup yılda ortalama 5.200.000 kez kırparız.
 • Kornea vücudumuzda kan damarı içermeyen tek dokudur.
 • Kasları vücuttaki en aktif ve en hızlı hareket eden kaslardır.
 • 3 boyutlu görebilmemiz sağlıklı iki adet gözümüz olmasındandır.
 • Uygun ışık ve şartlar altında göz yaklaşık 23 km uzaktaki mum ışığını görebilecek kapasitededir.
 • Her parmak izi kendine has eşsiz 40 karakteristik özelliğe sahipken İris’te bu sayı 256’dır.
 • Doğumdan ölüme yenilenmeden hayatta kalan hücrelerden oluşur. Yani kaybedilenin telafisi yoktur.

IMG_8904IMG_8903

Bunlar gibi daha sayılabilecek onlarca özellik gözlerimizin ve görme duyumuzun doğanın ve Yaradan’ın kusursuz tasarımlarından biri olduğunun en büyük kanıtıdır. Tüm bu olağanüstü özellikler ve hassasiyeti sebebiyle en özenli şekilde korunmayı hak etmektedir. Elbette hastalıklarının teşhis ve tedavisinde de ileri teknoloji ve deneyim çok önemlidir.

Bugüne kadar öğrendiklerimizin %80’ini gözlerimizden , %20 sini diğer dört duyumuzdan gelen bilgilerle edindik. Bundan sonra ömrümüz olduğu sürece bu böyle olacak. Siz, siz olun GÖZ’lerinizin değerini bilin.

 

Yazar: Gülferi Yıldırım

Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı İTÜ Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Gülferi Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programının ardından aynı üniversitede Nörobilim Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Geliştirdiği eğitim programı ile insanların mutluluk, düzeylerinin önemli oranda arttırılabileceğini ve beyin aktivitesinde yarattığı değişimi gösteren dünyanın ilk araştırmasını nörobilim tezi olarak yayınlanmıştır. Kurumsal dünyada, 30 yıla yakın süredir kurumsal dönüşüm, strateji, organizasyonel yapılanma, iletişim ve pazarlama konularında danışmanlık ve liderlik yapmaktadır. Her yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Mutlu İnsan ZihinRuhBeden Festivali”nin kurucusudur. Kendini keşfetmek üzere çıktığı yolda Türkiye’den Güney Afrika’ya, ABD’den Peru’ya, Hindistan’dan İngiltere’ye ve Bali’ye pek çok eğitime katılmıştır. Bu eğitimlerden bazıları; Oxford, MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of Massachusetts gibi dünyanın saygın üniversitelerinde aldığı mindfulness, meditasyon ve nörobilim temelli eğitimlerdir. Mutlu İnsan Akademisi ve Shiftedminds Eğitim Danışmanlık şirketlerinin kurucusudur. Doğunun binlerce yıllık kadim bilgilerini, batı bilimi ışığında, yaşam deneyimleriyle sentezleyerek oluşturduğu mutluluk, liderlik, rezilyans, mindfulness, duygusal denge, stres, endişe kaygı yönetimi eğitimleriyle insanların içsel motivasyonlarını ve güçlerini artırarak yaşamlarının her alanında hedeflerine ulaşmalarına vesile olmaktadır. Yelken ve snow board başta olmak üzere doğa sporları tutkunu olan Gülferi Yıldırım’ın vaz geçilmezleri arasında seyahat etmek, kitap okumak, müzik dinlemek, şarkı söylemek ve dans etmek vardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s