Aradığımız her şey içimizde

21 GÜNLÜK OLUMLU ZİHİN DİYETİ

Yorum bırakın

Geçenlerde izlediğim George Clooney’in oynadığı “Tomorrowland-Yarının Dünyasıfilmi, çok eskiden bildiğim güzel bir Kızılderili hikayesini hatırlattı.

İhtiyar Kızılderili torununa hayat hakkında ders veriyormuş. “İçimde bir savaş var” diye başlamış ihtiyar.

İki kurt arasında çok kötü bir savaş. Kurtlardan bir tanesi çok kötü, hep kızgın… üzgün… kaprisli… kendini beğenmiş… kendine acıyan… yalancı… gururlu… şüpheci… Öbür kurtsa iyi bir kurt, neşeyle dolu… barış içinde… kalbi temiz… sevgi ve ümitle dolu… yüreği geniş… candan… şefkatli… Ve bu iki kurt bende, sende var, herkeste var. Bu kurtların savaşı, herkeste var…

Kızılderilinin torunu biraz düşünmüş ve sormuş; “Hangi kurt kazanacak?” İhtiyar kızılderili şöyle demiş; “Hangisini beslersen o kazanacak.

pozitif-ruh-hali

Hislerin kararlarımız üzerindeki etkileri

Gerçekten de böyle… Düşünceler duyguları, duygular kararları, kararlar davranışlarımızı oluşturuyor. Hiç kimsenin hayatının her gününü “eller havaya” geçmiyor. Acı, tatlı her türlü deneyim var herkesin hayatında. Kimi insan yaşadıklarını iyi – kötü diye ayırt etmeden deneyim olarak kabulleniyor. Kendi içindeki dönüşüme yardımcı olacak dersi alıp yoluna devam ediyor. Kimi ise kendi dışında herkesi suçlayarak öfke, nefret, haksızlığa uğramış mağdur rolünü oynamayı seçerek öfke ve nefret gibi olumsuz duyguları içinde büyütüyor.

Tıpkı büyüteçle güneş ışığını bir noktaya odaklamak gibi, bir süre sonra ışığın yansıdığı yeri alevlendirmesi gibi, bu keskin duygular hayatı her geçen gün daha da dibe götürebiliyor. Olumsuz hislerle aldığımız kararlar, maalesef neticesi çok da hayırlı olmayan adımlar atmamıza sebep olabiliyor. Bu bir kısır döngü şeklinde devam ediyor.

Beyindeki nöronlar arasında her yeni kurulan bağ, aynı eylem tekrarlandıkça güçleniyor ve bir süre sonra hiç düşünmeden yapılan alışkanlıklar ve davranış modelleri haline geliyor. Vücudumuzun her hücresinin şaşırtıcı bir biçimde her hafta, her ay, her yıl tamamen yenilendiğini düşündüğünüzde 21 günlük kısa bir olumlu zihin diyeti ile hayatınızda mucizeler yaratmaya başlayabilirsiniz.

Olumlu zihin diyeti

Duygu ve düşüncelerinizi takip ederek aşağıdakileri 21 gün süresince uygulayın. Bu süre içinde, günde 6-8 saat düzenli uyumak, günde 2,5 lt su içmek, haftada 2-3 gün en az 20 dakika yürüyüş veya egzersiz, özellikle her gün 10 dakika dahi olsa meditasyon yapmak; ekstra destek sağlayacaktır.

Nasıl uygulamalı?

1. Hiç kimseden ve hiçbir şeyden şikayet etmeyin.

2. Tv dizileri, gazete ve televizyon haberlerinden, ayrıca sürekli dert yakınan, olumsuz kişilerden uzak durun.

3. Hiç kimse hakkında dedikodu yapmayın.

4. Geçmişte yaşadığınız sizi üzen, rahatsız eden olayları hatırladığınızda, o düşünceden uzaklaşmak için hemen hareket edin ve güzel bir anınızı düşünün.

 

Yazar: gulferiyildirim

Mutlu İnsan. Elektronik mühendisi, psikoloji ve nörobilim uzmanı🧠❤️

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s