Aradığımız her şey içimizde

BEYİN HARİTANI DEĞİŞTİR, HAYATIN DEĞİŞSİN…

Yorum bırakın

Zihnimizin, bedenimiz ve psikolojimiz üzerinde çok büyük etkisi vardır. Doğduğumuz anda hepimizin zihni, tıpkı yazmaya hazır bembeyaz sayfaları olan boş bir defter gibidir. Önce anne babamızla başlayan, ardından içinde bulunduğumuz kültüre, dine, ırka ait öğretilerle yazılan beyaz sayfalar yavaş yavaş dolmaya başlar ve öğrendiğimiz her bilgi beynimizin nöronları arasında bir bağ oluşturur. Bu bilgiler davranışa dönüştükçe bağlar güçlenir ve tekrarlandıkça da beyinde bugün bizi biz yapan, düşünce kalıplarımızı, davranışlarımızı, alışkanlıklarımızı belirleyen bir harita oluşur.

brain

Beyin haritanızı değiştirin, hayatınız değişsin

Özellikle 0-7 yaş arasında öğretilenler ve hayat boyu öğrendiklerimiz ile oluşan inançlar ve değerlerle nöronlar arasında bağlar kuruyoruz. Beyin haritamızı, bizi şimdiki biz yapan düşüncelerle, duygularımız ve kararlarımız ile oluşturduk. Eğer hayatımızda memnun olmadığımız yerler varsa, yeni bir beyin haritası oluşturmak elimizde. Harvard, UCLA, Oxford gibi üniversitelerde yapılan araştırmalar beynin her yaşta yeni nöronlar oluşturabildiğini, öğrenilen her yeni bilginin nöronlar arasında yeni bağlar yaratabildiğini göstermekte. Bu kurulan yeni bağlar, tekrarlanan davranışlarla güçlendikçe de beynin haritasımız değişmekte.

Buradan çıkan en önemli sonuç aslında şu; insan her yaşta değişebilir ve buna davranışları, inançları, alışkanlıkları, kişiliği de dahildir. Hayatımızı kendi kararlarımızla yaptığımız seçimler sonucu yarattığımızı düşünürsek, demek ki beyin haritamızı değiştirerek hayatımızı istediğimiz yönde değiştirme gücüne sahibiz.

beyin-haritası

Beyin haritası nasıl değiştirilebilir?
Secret gibi kitaplarda anlatılan ve pozitif düşünce gücünden bahsedilen çekim yasasının bir nevi bilimsel karşılığıdır bu bilgi. Her düşünce bir duyguyu tetikler ve her duygu bizi bir karar almaya sevk eder. Bu karara göre aldığımız aksiyonla bir realite yaratırız hayatımızda. Başta meditasyon olmak üzere zihinsel, bedensel ve ruhsal çalışmalarla farkındalığımızı geliştirdikçe değişen düşünce ve algılama şeklimiz, bir nevi beynimizin yeni haritasının yansımasıdır. Bu yeni kişilikle olaylara verdiğimiz tepkiler ve durumlara karşı seçimlerimiz bize yepyeni bir hayatın kapısını açar.

Ancak tüm bunların olabilmesi için önce yaşadığın her şeyin tek sorumlusunun sen olduğunu, hayatını seçimlerinle yarattığını, içeride ne varsa dışarıda gördüğünün o olduğunu, suçlayacak ya da değiştirecek hiç kimsenin olmadığını idrak etmeli ve kendini değiştirme daha doğrusu dönüştürme yolunda çaba sarf etmeye kararlı olman gerekir.

Beyin haritasını değiştirecek en basit ama etkili aksiyonlar spor ve meditasyon yapmaktır. Yoga, çok etkili bir zihinsel, bedensel ve ruhsal dönüşüm aracıdır. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıklarımız, uyku düzeni ve su tüketimimizde beynimizde oluşturacağımız yeni haritanın temel taşlarıdır.

Yazar: Gülferi Yıldırım

Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı İTÜ Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Gülferi Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programının ardından aynı üniversitede Nörobilim Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Geliştirdiği eğitim programı ile insanların mutluluk, düzeylerinin önemli oranda arttırılabileceğini ve beyin aktivitesinde yarattığı değişimi gösteren dünyanın ilk araştırmasını nörobilim tezi olarak yayınlanmıştır. Kurumsal dünyada, 30 yıla yakın süredir kurumsal dönüşüm, strateji, organizasyonel yapılanma, iletişim ve pazarlama konularında danışmanlık ve liderlik yapmaktadır. Her yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Mutlu İnsan ZihinRuhBeden Festivali”nin kurucusudur. Kendini keşfetmek üzere çıktığı yolda Türkiye’den Güney Afrika’ya, ABD’den Peru’ya, Hindistan’dan İngiltere’ye ve Bali’ye pek çok eğitime katılmıştır. Bu eğitimlerden bazıları; Oxford, MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of Massachusetts gibi dünyanın saygın üniversitelerinde aldığı mindfulness, meditasyon ve nörobilim temelli eğitimlerdir. Mutlu İnsan Akademisi ve Shiftedminds Eğitim Danışmanlık şirketlerinin kurucusudur. Doğunun binlerce yıllık kadim bilgilerini, batı bilimi ışığında, yaşam deneyimleriyle sentezleyerek oluşturduğu mutluluk, liderlik, rezilyans, mindfulness, duygusal denge, stres, endişe kaygı yönetimi eğitimleriyle insanların içsel motivasyonlarını ve güçlerini artırarak yaşamlarının her alanında hedeflerine ulaşmalarına vesile olmaktadır. Yelken ve snow board başta olmak üzere doğa sporları tutkunu olan Gülferi Yıldırım’ın vaz geçilmezleri arasında seyahat etmek, kitap okumak, müzik dinlemek, şarkı söylemek ve dans etmek vardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s