Aradığımız her şey içimizde

OTOMATİK PİLOTTA YOKSA FARKINDA MISIN?

1 Yorum

Bu yazıyı okurken, dikkatinizi ayak tabanlarınıza yöneltin, yere hangi noktalarda dokunuyor? Ayaklarınızın ağırlığı ve yerin gücünü hissedin…. Ayak parmaklarınızda herhangi bir his, uyuşukluk veya sıkışma var mı zihninizle araştırın…

foto-business

Eğer bugüne kadar mindfulness ( fakındalık ) ilgili bir şey duymadıysanız ya da duydunuz ama nedir bilmiyorsanız tebrikler… Az önce kısa bir süre içinde olsa deneyimlediniz.
Dünyada her geçen gün yaygınlaşan, hem tıp alanında hem iş dünyasında liderlerin, sanatçıların, doktorların gündelik yaşamlarına entegre ettikleri mindfulness çalışmasıyla daha doğru kararlar almak, daha iyi odaklanmak, bir yandan performans ve başarımızı arttırırken diğer yandan iç huzur, öz şefkat gibi hayattan doyum ve zevk almamızı sağlayacak şeklide beynimizi eğitmek mümkün.

Son 10-15 yılın Nörobilim alanında en önemli bilimsel buluşlarından birisi nöroplastisite adı verilen beynin her yaşta kendisini biyolojik olarak değiştirebileceği ve nöronlar arasında yeni bağlantılar kurabileceğidir. Beynimizde dünyayla etkileşimde olan iki farklı network vardır. Bunlardan bir tanesi “default mode network” (DMN). Ben buna otomatik pilot diyorum. Bu network dikkatimizi belli bir şeye yöneltmediğimizde, pek bir şey yapmazken aktif olan networktür. Kafanızın içinde durmadan konuşur.

KAFAMIN İÇİNDE DURMADAN KONUŞAN BİRİ VAR.

Örneğin güzel bir yaz günü sahilde hafif bir rüzgar eserken, elindeki içeceği yudumlayan bir kişi düşünün. Bu kişi, anda olan şey rüzgarın serinliğini, güneşin sıcaklığını ve dalgaların sesini dinleyip huzur dolu bir deneyim iken, dün eşiyle yaptığı tartışmayı veya ertesi günü gideceği toplantıyı düşünerek, zihninde sürekli karakterleri konuşturarak huzursuz ve kaygılı bir şekilde anın güzelliğini kaçırır. Çünkü bu esnada beyninde DMN aktiftir, hep alışmış olduğu çalışma sisteminde otomatik pilottadır beyin. Bu network planlama, hayal kurma, aynı zamanda kendimiz veya başkaları hakkında düşünürken, kafamızın içinde konuşan karakterler esnasında aktiftir. Yani bu network aktif olduğunda kendimiz, başkaları, geçmiş ve gelecek hakkında düşünüyoruzdur dolayısıyla belli bir anda dış dünyadan deneyimlediğimiz her şeyi aslında olduğu gibi değil bir filtreden geçirerek kendi yorum ve yargılarımızla olandan farklı algılarız.

Çalışmalar göstermektedir ki, deneyimi deneyimlemenin başka bir yolu daha var. Buna direk deneyim ( DN) denmektedir. Direk deneyim esnasında beyinde pek çok farklı bölge aktifleşerek farklı bir network oluşturmakta. Ben buna farkındalık networkü diyorum. Bu network aktif iken geçmiş, gelecek, kendiniz veya başkaları hakkında düşünmemekte, sadece gerçek zamanlı anda duyularınızla algıladıklarınızı deneyimlemekteyiz. Güzel haber şu: Bu iki networkün biri aktifken diğeri değildir. Yani bilinçli olarak dikkatimizi andaki deneyimize yönelttiğimizde, DN’i aktifleştirdiğimizde DMN inaktif olmaktadır. Mindfulness egzersizlerini düzenli yapan kişilerin beyni gün içinde bilinçli bir farkındalık networkü geliştirerek daha çok anda kalmayı başarıyor.

shutterstock_356377523

Yani, geçmiş geçti ve geri dönüp fiziksel olarak değiştiremeyiz ( aslında çeşitli bilinçaltı teknikleriyle geçmiş deneyimlerin, travmaların zihnimiz ve bedenimiz üzerinde bıraktığı hisleri temizlemek mümkün, bu başlı başına bir konu… Bununla ilgili daha sonra yazacağım) gelecek ise henüz gelmedi. Yaşadığımız tek gerçek olan şimdi… Bu an…. Şimdi burnunuzdan derin bir nefes alın ve yavaşça verirken, havanın bedeninize girip çıkarken takip ettiği yolu izleyin…. İşte şimdi yine andasınız

Daha çok anda kalarak iç huzurunuzu arttırabilir, iç organlarınızı sürekli bombardımana tutan, tüm hastalıkların kaynağı olan stress hormonunu ( kortisol) dengeleyebilir, motivasyonunuzu ve odaklanma yeteneğinizi güçlendirebilirsiniz. Hayatın hızı ve sorumluluklarımızın getirdiği zorluklara karşı daha esnek ve daha başarılı olabilirsiniz. Mutluluk hayattın düz bir çizgide hep yüksek enerjide olması değil, zorlukların içinden yıkılmadan geçebilme yeteneğidir.

beyin-egzersizi

MINDFULNESS EGZERSİZLERİ

Daha önce yayınlanan 21 günlük olumlu zihin diyeti yazımda ( http://www.uplifers.com/21-gunluk-olumlu-zihin-diyeti/ ) göreceğiniz bilgilerin yanı sıra www.shiftedminds.com/meditasyon linkinde bulacağınız 15 dakikalık body scan mindfulness (beden tarama) egzersizini sabah güne başlarken yada yatmadan önce tercihen kulaklıklara dinleyin. Bu egzersizi gün içinde dilediğiniz zaman özellikle kendiniz kaygılı ve stress altında hissettiğiniz her zaman yapabilirsiniz. Daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bunun dışında gün içinde yapacağınız pratik mindfulness egzersizi önerilerim ise şunlar:

1- Ellerinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken ve yıkanırken dikkatinizi yaptığınıza yönlendirin. Suyun sıcaklığına, suyun bedeninizden nasıl süzüldüğüne, bedenin algıladığı hislere bilinçli olarak odaklanın.
2- Yemek yerken telefonla oynamayın, tv seyretmeyin, bir şey okumayın. Yediğiniz yemeğe odaklanın. Yiyecekleri sanki ilk defa görüyormuş gibi büyük bir merakla inceleyin. Rengine, şekline, kokusuna, dokusuna dikkat edin. Her lokmada tadını yavaşça çiğneyerek alın.
3- Yürürken ayaklarınıza dikkatinizi verin. Yerin gücünü, ayaklarınızın yere nasıl bastığını, hangi noktalarda yeri daha güçlü hissettiğinize odaklanın. Çevrenize meraklı bir gözle bakın, etrafınızda neler var… Eminim daha önce yüzlerce kez geçtiğiniz yerde hiç görmediğiniz yeni şeyler fark edeceksiniz.
4- Tüm görüşmelerizde aktif dinleyici olmaya gayret edin, birisi bir şey anlatırken ne cevap vereceğinizi veya daha sonra ne yapacağınızı düşünmek yerine karşınızdakinin tam olarak ne demek istediğini anlamaya çalışın. Unutmayın, hiçbir karşılaşma tesadüfen olmuyor.

Yazar: Gülferi Yıldırım

Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı İTÜ Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Gülferi Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programının ardından aynı üniversitede Nörobilim Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Geliştirdiği eğitim programı ile insanların mutluluk, düzeylerinin önemli oranda arttırılabileceğini ve beyin aktivitesinde yarattığı değişimi gösteren dünyanın ilk araştırmasını nörobilim tezi olarak yayınlanmıştır. Kurumsal dünyada, 30 yıla yakın süredir kurumsal dönüşüm, strateji, organizasyonel yapılanma, iletişim ve pazarlama konularında danışmanlık ve liderlik yapmaktadır. Her yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Mutlu İnsan ZihinRuhBeden Festivali”nin kurucusudur. Kendini keşfetmek üzere çıktığı yolda Türkiye’den Güney Afrika’ya, ABD’den Peru’ya, Hindistan’dan İngiltere’ye ve Bali’ye pek çok eğitime katılmıştır. Bu eğitimlerden bazıları; Oxford, MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of Massachusetts gibi dünyanın saygın üniversitelerinde aldığı mindfulness, meditasyon ve nörobilim temelli eğitimlerdir. Mutlu İnsan Akademisi ve Shiftedminds Eğitim Danışmanlık şirketlerinin kurucusudur. Doğunun binlerce yıllık kadim bilgilerini, batı bilimi ışığında, yaşam deneyimleriyle sentezleyerek oluşturduğu mutluluk, liderlik, rezilyans, mindfulness, duygusal denge, stres, endişe kaygı yönetimi eğitimleriyle insanların içsel motivasyonlarını ve güçlerini artırarak yaşamlarının her alanında hedeflerine ulaşmalarına vesile olmaktadır. Yelken ve snow board başta olmak üzere doğa sporları tutkunu olan Gülferi Yıldırım’ın vaz geçilmezleri arasında seyahat etmek, kitap okumak, müzik dinlemek, şarkı söylemek ve dans etmek vardır.

One thought on “OTOMATİK PİLOTTA YOKSA FARKINDA MISIN?

  1. Harika

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s