Aradığımız her şey içimizde

Ebru Şinik’ten Dengede Yaşama Sanatı

1 Yorum

ebru şinik ayurvedik yaşamTürkiye’nin ilk Bütünsel Sağlık & Ayurvedik Yaşam Danışmanı Ebru Şinik, kişilere ve kurumlara dengede yaşama sanatı hakkında bildiklerini aktarıyor. Ayurvedik yaşam tarzı ve well-aging uygulamalarıyla kişilerin yaşamındaki olumsuzlukları yakalayarak bertaraf etmelerine yardımcı olan Ebru Şinik, öncelikle kendi bünyelerini daha iyi tanımalarına yardımcı oluyor. “Ayurveda, yaşam bilimi demek” diyen Şinik, bir insanın tüm bedeniyle nasıl dengede, zinde, dinç ve dingin olarak yaşayacağıyla ilgili çok kapsamlı bir program tanıtıyor.

“Chopra Center” eğitmenlerinden Bütünsel Sağlık & Ayurvedik Yaşam Danışmanı Ebru Şinik, Türkiye’nin ilk Bütünsel Sağlık & Ayurvedik Yaşam Danışmanı. Yükselen Çağ Wellbeing Merkezi’nin kurucusu ve lider danışman ve eğitmenlerinden olan Şinik, Yükselen Çağ’ın kuruluş amacını, “Hayatlarımızı daha huzurlu, daha sağlıklı, daha mutlu ve tatminkâr bir şekilde yaşamamıza destek veren, modern tıpla sentezlenmiş kadim teknikleri günlük rutinimize kolaylıkla ekleyerek, yaşam kalitemizin yükselmesini sağlamak” olarak açıklıyor. Kişisel ve kurumsal Wellbeing Programları yürüten ve yaşam kalitesini yükselten bilgiler ışığında hayatlarımızı stresten uzak, daha sağlıklı, farkında ve bilinçli seçimler yaparak yönlendirmemizin pratik yollarını paylaşan Şinik’in “Nefeste Saklı Hayat” ile “Ebru Şinik’ten Bütünsel Detoks Önerileri” isimli iki kitabı bulunuyor.

Bütünsel sağlık ve ayurvedik yaşamdan ne anlamalıyız? Bu bağlamda kişilere nasıl bir yaşam biçimi öneriyorsunuz?
En başta benim yaptığım, insanların sağlıklı ve mutlu yaş alma süreçlerini nasıl başlatabileceklerini onlara öğretmek oluyor. Dünyada yeni trend olan “well-aging” sürecini nasıl başlatabilecekleri, uygulamalarıyla birlikte bunu konfor alanını da bozmadan gündelik hayatlarına nasıl ekleyebilecekleri yönünde bilgiler aktarıyorum. Adım adım stres yönetimi, beslenme, farkındalık egzersizleri, hayattan daha çok keyif alarak ilişkileri geliştirmekle ilgili aslında çok geniş bir yelpazede uygulamalı eğitimler veriyorum. Kurumlarda iş yaşam dengesi ve wellbeing programları yapıyorum. Bireylerde stres yönetiminden tutun da kilo problemlerine kadar Bütünsel Sağlık konseptinin içine giren alanlarda danışmanlık veriyorum. Önce insanın kendi bünyesini tanımasına yardımcı oluyorum. Ayurveda, yaşam bilimi demek aslında. Bir insanın gerçekten tüm bedeniyle nasıl dengede, zinde, dinç ve dingin olarak yaşayacağıyla ilgili çok kapsamlı bir program tanıtıyorum.

Ayurvedik yaşam tarzı hakkında bilgi verir misiniz? Kişiden kişiye neler değişebilir?
Ayurvedik yaşam tarzına geçtiğiniz zaman, tamamen bünyenizi dengeleyici bir yaşam tarzıyla tanışıyorsunuz. O yoğun temponun içinde gündelik hayatınıza, dengeleyici, çok basit ama çok da etkili rutinleri koymaya başlıyorsunuz. Örneğin, sabah kalktığınız zaman güne büyük bir bardak ılık limonlu suyla başlıyorsunuz veya sindirim sisteminizin çalışma eğilimini tespit ettikten sonra, sindirim sisteminizi rahatlatacak olan baharatları çantanızda kapalı bir tuzlukta taşıyorsunuz. Nerede olursanız olun yemeğinize o baharatları serpiyorsunuz. Çok stresliyseniz, stresinizi azaltacak 5-10 dakikalık nefes egzersizleri, farklı meditasyon teknikleri veya sizin yapabileceğiniz, teskin edici, zihninizi dinginleştirici başka bir farkındalık uygulamasının hayatınıza entegrasyonunu sağlıyorsunuz. Yaşamınızı tamamen değiştirmekten söz etmiyoruz; işlerimizi bizi zorlayacak raddeye getirmeden, dengede yaşama sanatından söz ediyoruz. Kişiden kişiye değişen durumlar var tabi ancak değişmeyen durumlar da var. Örneğin stres yönetimi pek de öyle kişiden kişiye değişmez. Yapılacak şeyler belirli. Örneğin beslenme… Kullanacağımız baharatlar, çaylar, bünye tipine göre değişir. Ancak sirkadiyen ritimler bütün canlılara göre aynıdır ve değişmez. Güneş batarken hayat uykuya geçer, güneş doğarken harekete geçer, canlanır. Bu sirkadiyen ritmi kişiden kişiye göre değiştiremezsiniz. Bu nedenle de uyku düzeni herkes için çok önemlidir. Ama vardiyalı çalışanlar veya gece nöbeti tutanlar gibi sirkadiyen ritme uyum sağlayamayanlar da var. O zaman da bedenlerinde oluşan olumsuzlukları nasıl düzeltebilecekleri, bu durumla nasıl başa çıkabileceklerini öğretiyorum. Yarım saat meditasyon yapmak, tüm gece uyumaktan çok daha fazla psikolojik dinlenme sağlıyor. Önemli olan doğru meditasyon tekniği ile tanışmak.

“Yeni trend well-aging” dediniz. Well-Aging tam olarak ne söylüyor?
Çıkacak olan yeni kitabım bu konu üzerine. Aslında terminoloji değişti dersek daha doğru olur. Eskiden Anti-Aging deniyordu ancak kavramsal olarak çok mantıklı karşılanmıyor. Anti-aging derken, ölümsüzlükten mi bahsediyoruz, yaşlanmamaktan mı? İkisi de mümkün değil. Bu dünyada doğan her şey ölmeye mahkumdur, en azından fiziksel olarak evrim böyle. Ancak eski bilgilerin üzerine her gün yenileri ekleniyor ve yeni klinik araştırmalar geldikçe görüyoruz ki beyin hücreleri ölmüyor, ölse bile yerine yenileri gelebiliyor. Muhakkak ki siz çok fazla alkol tüketiyor, sağlıksız bir yaşam tarzını benimsiyorsanız telomerlerinizi kısaltırsınız. Ancak yaşam tarzı değişikliklerinizle olumsuz bilgiler taşıyan genlerinizi pasif hale getirip, olumlu bilgiler taşıyan genlerinizi çok daha aktif hale getirebilirsiniz. Ve bu yalnızca sizin gündelik seçimlerinizde gizli… Gündelik seçimlerimizle telomerlerimizi uzatmak ve epigenom faaliyetlerinizin nasıl olacağına karar vermek sizin elinizde. Sabah kalktığınızda güne kahveyle başlamak veya bir baharat çayı içmek… Bunu siz tercih edeceksiniz. Yaşam tarzınız genlerinizin davranış şeklini etkiliyor. Bu kadar basit aslında. Well-Aging bu demek. Yani gündelik seçimlerinizin bedeninize, ruh halinize ve zihninize ne yaptığının farkında olmanız. Hayatınızı uzun vadeli olarak düşünmeniz ve tercihlerinizi ona göre yapmanız.

İnsan kendini hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyileştiriyor ve stres faktörü giderek azalıyor, diyebilir miyiz?
Elbette… Çağımızın en önemli hastalık sebebi, stres… Batı tıbbının tanımladığı 45 bin hastalığın yüzde 95’inden, stresinizi yönetebildiğimiz kadar uzak duruyoruz. Demek ki stres yönetimine başladığınız an itibariyle bir iyilik hali de başlıyor. Burada bedenimizde oksitatif stres faktörlerini yaratan unsurlardan bahsediyorum. Bu tür egzersizler, stresli ortamları yaşamınızdan kaldırmıyor, bedeninizin ve zihninizin bu stresli ortama verdiği biyokimyasal reaksiyonu değiştiriyor. Farkındalıktan söz ediyorum. Bu egzersizleri hayatınıza entegre ettikten sonra siz bu farkındalık egzersizlerine ister inanın ister inanmayın, amigdala yani bedenimizde stres tepkisini yaratan en ilkel bölgemiz, eskisi gibi tepki vermemeye başlıyor. Dolayısıyla böbrek üstü bezleri stres hormonu salgılamıyor ve bedeninizin biyokimyası olumsuz bir şekilde değişmiyor.

Nefeste Saklı Hayat isimli bir kitabınız var. Nasıl doğru nefes alırız ve bunun yaşamımız için önemi nedir?
Ağzınızı kapatın ve burundan nefes alıp verin. Doğru nefes almakta ilk prensip budur. İkinci prensip ise nefes alıp verirken diyafram kasınızın aktif olarak çalışmasıdır yani diyafram nefesi kullanmalısınız… Nefes alıp verirken karnınızın çocuklarınki gibi şişip inmesidir diyafram nefesi… Nefeste Saklı Hayat kitabımda bunları çok detaylı yazdım. Basit diyafram uygulaması, zihindeki o kaotik düşünceleri tahliye edip kişiye bilinçli seçim yapma yetisini kazandırıyor.

Sizce mutluluk nedir?
İlk etapta insanın bu hayata gelme amacını bulmasıdır; buna dharma diyoruz. Yaşam amacını bulan bir insan zaten mutlu bir insandır. Mutlu olan insan kendiyle, dünyayla barışık yaşar. Evrensel sevginin ve etik yasaların değerini kavrar, yaşamında sevgi, şefkat barındırır, kin tutmaz, öfke barındırmaz.

Reklamlar

One thought on “Ebru Şinik’ten Dengede Yaşama Sanatı

  1. Ellerinize sağlık. Dediğiniz gibi, mutlu olan insan kendiyle, dünyayla barışık yaşar. gezin gezin dönün.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s