Aradığımız her şey içimizde

Profesyonel Yöneticiden ‘Mutluluk’ Girişimi

Yorum bırakın

Hürriyet Gazetesi’nde İlham Veren Kadınlar köşesinde birçok başarılı kadın girişimcinin ilham veren öykülerini haberleştiren Gazeteci – Yazar Elif Ergu’nun bu haftaki konuğu bendim 🙂 Keyifli röportajda mutluluk girişimimiz ve 16-18 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz 4. Mutlu İnsan Zihin Ruh Beden Festivalimiz hakkında konuştuk. Haberi aşağıdan okuyabilirsiniz.

Profesyonel Yöneticiden ‘Mutluluk’ Girişimi

26 yıllık elektronik mühendisi olan ve halen Dünya Göz Hastanesi Yönetim Kurulu’nda olan Gülferi Yıldırım, profesyonel hayatına devam ederken bir sosyal girişim başlattı. 4 yıldır Mutlu İnsan Festivali düzenleyen Yıldırım’la konuştuk. Beyaz yakalılar dünyasının stresini yıllarca yaşayan Yıldırım, bundan 6 yıl önce, durup kendine ve çevresine baktığında aslında bir şeylerin yolunda gitmediğini görerek, önce kendini sonra da çevresindekileri değiştirerek yola çıkmış.

Nerede başlıyor sizin hikayeniz?
Annem İzmirli babam Afyonlu. Ben İstanbul’da büyüdüm. Hep başarılı bir öğrenciydim. İTÜ elektronik mühendisliğini bitirdim. Mühendis olmak da çocukluk hayalimdi. En büyük merakım uzaydı. Astronot olup uzaya gitmeyi kafaya koymuştum. İTÜ’yü bitirip NASA’ya gitmeyi hedefledim. Hayallar NASA gerçekler oto sanayi oldu. İstanbul Sanayi Siteleri’nde işe alınmak için çok başvuru yaptım. Sonra biyomedikal bölümünü seçtim.

Hürriyet’te bir ilan gördüm, tıbbi cihaz mümessili bir şirketti. O şirketin sahibi “Türkiye’ye ilk defa gelecek bir cihazın mümessilliğini aldık bu cihaz bir lazer cihazı, bu cihazla gözlerdeki miyop tamamen kalkıyor” dedi. Göz doktorlarına da tanıtım yapacak, cihazı anlayan ve tamir de edebilen bir mühendis aranıyordu. Bu iş görüşmesi hayatımdaki ilk ve son iş görüşmesi oldu. 25 yıldır sağlık sektöründeyim. Bu arada işletme ve psikoloji yüksek lisansı yaptım. Elektroniği insan sağlığıyla birleştiren bir işim oldu.

Siz tam bir kariyer kadını olarak ilerlemişsiniz…
Öyle oldu. Yeditepe Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansı yaptım. 6 yıl önce yenilik arayışına girdim. Kendimi geliştirmek için MIT’ye nörobilim temelli liderlik eğitimi almaya gittim. Eğitimimin birinci günü meditasyonla bitti ertesi sabah yogayla başladı. Liderlik konusunda önyargılarım olduğunu gördüm. Durmayı öğrenmek, odaklanmak, empatiyi meditasyonun geliştirdiğini gördüm. Zihin egzersizleri yaptık orada.

Kariyer insanlarının mutlu olması zor mu?
Mutluluk tarifi herkese göre değişiyor. Maddi imkanlara, üne bağlayanlar var. Aslında mutluluk yaşadığınız har andan doyum almayı başarabilmek demek. Hayat iniş çıkışlarla dolu çok stres var büyük şehirlerde. Rekabet ve stres yorucu. Yaşadığınız çevrede kendinizi iş ve hayatınız arasında dengede tutabilmek asıl mesele. Diyabetten kansere hepsinin temelinde stres yatıyor. Stresle baş etmenin bilimsel yöntemleri var. Mutluluğu dışarıda aramak boş. “Şunu alırsam mutlu olurum”, “şu bana bunu yaparsa mutlu olurum” demenin gerçek olmadığını aslında baktığımızda görüyoruz. Önemli olan insanın kendi içindeki doyuma ulaşması.

Siz işinizin yanı sıra bu tarz eğitimler de veriyorsunuz…
Evet bu benim için mutluluk girişimi. İnsanların kendilerine zaman ayırması buna maddi kaynak ayırması kolay değil. O yüzden bir festivali yapmak istedim. Aslında hayalle başladı. 4-5 yıldır yoğun tempoda çalışanlara mutluluk ana teması altında eğitimler veriyoruz. Bu yıl Mutluluk Festivali’nin 4’üncüsünü de yapacağız.

İş dışındaki bu girişiminiz sizde neyi değiştirdi?
Ben de çok asık suratlı, gülmeyen ayak sesleri duyulduğunda herkesin kaçıştığı bir insanmışım. Bunu beni tanıyan bir insan söyledi. Artık öyle değilim. İnsanları azarlayarak, onlara kötü davranarak daha iyi iş yapamazsınız. Pozitif motivasyon iş yaşamında çok önemli.

MUTLU İNSAN FESTİVALİ 16-18 MART’TA
4. Mutlu İnsan Zihin, Ruh ve Beden Festivali, 16-18 Mart’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılıyor. Zihin, ruh ve beden sağlığıyla ilgili Türkiye’nin önde gelen isimleri bu festivale katılıyor. Tamamlayıcı tıp, sağlıklı beslenme, pilates, Tai-Chi, Homeopati, nörobilim, metafizik, Feng Shui, bioenerji, dans, tasavvuf, kuantum gibi alanlarda atölye çalışmalarının olacağı festivalde 3 günde 70’e yakın etkinlik yapılıyor.

Haber Linki: http://www.hurriyet.com.tr//ik-yeni-ekonomi/profesyonel-yoneticiden-mutluluk-girisimi-40751989

HÜRRİYET+İK+&+YENİ+EKONOMİ_20180225_5

Yazar: Gülferi Yıldırım

Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı İTÜ Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Gülferi Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programının ardından aynı üniversitede Nörobilim Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Geliştirdiği eğitim programı ile insanların mutluluk, düzeylerinin önemli oranda arttırılabileceğini ve beyin aktivitesinde yarattığı değişimi gösteren dünyanın ilk araştırmasını nörobilim tezi olarak yayınlanmıştır. Kurumsal dünyada, 30 yıla yakın süredir kurumsal dönüşüm, strateji, organizasyonel yapılanma, iletişim ve pazarlama konularında danışmanlık ve liderlik yapmaktadır. Her yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Mutlu İnsan ZihinRuhBeden Festivali”nin kurucusudur. Kendini keşfetmek üzere çıktığı yolda Türkiye’den Güney Afrika’ya, ABD’den Peru’ya, Hindistan’dan İngiltere’ye ve Bali’ye pek çok eğitime katılmıştır. Bu eğitimlerden bazıları; Oxford, MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of Massachusetts gibi dünyanın saygın üniversitelerinde aldığı mindfulness, meditasyon ve nörobilim temelli eğitimlerdir. Mutlu İnsan Akademisi ve Shiftedminds Eğitim Danışmanlık şirketlerinin kurucusudur. Doğunun binlerce yıllık kadim bilgilerini, batı bilimi ışığında, yaşam deneyimleriyle sentezleyerek oluşturduğu mutluluk, liderlik, rezilyans, mindfulness, duygusal denge, stres, endişe kaygı yönetimi eğitimleriyle insanların içsel motivasyonlarını ve güçlerini artırarak yaşamlarının her alanında hedeflerine ulaşmalarına vesile olmaktadır. Yelken ve snow board başta olmak üzere doğa sporları tutkunu olan Gülferi Yıldırım’ın vaz geçilmezleri arasında seyahat etmek, kitap okumak, müzik dinlemek, şarkı söylemek ve dans etmek vardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s