Aradığımız her şey içimizde

Yeliz Rüzgar: “İste, Planla ve Harekete Geç”

Yorum bırakın

zrb_gorseller_yeliz-06

Bütünsel Yaşam Danışmanı Yeliz Rüzgar, Doğu’nun mistik yaklaşımlarıyla Batı’nın analitik sistemini bütünleştiriyor ve kişilere daha mutlu, daha huzurlu, daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri yönünde yol gösteriyor. Yeliz Rüzgar, “Günümüzde başarı, sayılar ve banka hesabındaki parayla değil kişinin huzurlu, mutlu ve bütünsel anlamda sağlıklı olabilmesiyle ölçülüyor” diyor.

İnsanların daha huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmeleri yönünde çalışmalar yapan Yeliz Rüzgar, bütünsel yaşam danışmanı. Aynı zamanda Amerika’da ve Türkiye’de kendi yönettiği şirketleri var; girişimcilere “Yeni Dünya İş Modelleri” üzerine mentörlük de yapıyor. Uluslararası arenada bireysel, kurumsal ve toplumsal dönüşüm yolunda ilham veren konuşmalar yapan, yine bu alanlarda eğitimler veren Yeliz Rüzgar ile “holistik” yani bütünsel yaşamdan ne anlamamız gerektiğini ve bu yaklaşımla yaşamımızda nelerin değişebileceğini konuştuk.

Şöyle başlayalım mı; Yeliz Rüzgar kendi yaşamında neler yapar, nasıl biridir?

Keyifli bir aile hayatım, istikrarlı bir spor yaşamım ve gönülden destek verdiğim, Amerika’da ve Türkiye’de organizasyonlar var. Ama “Yeliz Rüzgar kim?” dersek, sevgi dolu bir kadın, önem veren bir lider derim ben. Uzmanlığım, özellikle duygusal zeka üzerine… Uzun yıllar Amerika’da eğitimler aldım. Buna ek olarak holistik şifa dediğimiz alanda hem çalışmalar yaptım hem de bunu Türkiye’de tanıttım. Sonuç itibariyle Doğu’nun mistik kavramlarını Batı’nın analitik düşüncesiyle birleştirip bir sentez oluşturdum. Bunun da eğitimlerini veriyorum. Aynı zamanda İstanbul’da, Joint Idea Kanyon’da workshop’lar düzenliyorum, konuşmalar yapıyorum.

Ne zamandan beri holistik yaşam üzerine çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz, bu alana olan ilginiz nasıl başladı?

13 yaşımdayken, bir arkadaşımın annesi Hindistan’dan bir yoga öğretmeni getiriyordu. O dönemde Türkiye’de yoga stüdyoları yoktu ve onun evinin içinde beyaz bir odası vardı. Orada bize de yoga, meditasyon, çakra çalışmaları yaptırırdı. Aslına bakarsanız, böyle başladı. O dönem başladığım yoga ve meditasyon çalışmalarının ardından fen-matematik üzerine eğitim aldım. Derken koçluk ve psikoloji çalışmaları, Doğu’nun mistik yaklaşımlarıyla Batı’nın analitik sistemini bütünleştirmemi sağladı. Hayal kurmak keyifli, hayaller gerçek oluyor. Hiçbir zaman ümidi kaybetmemek gerekli…

Holistik yaşam nedir?

Holistik demek, bütün, bütünsel demek; yani bütünsel yaşam… Bütünsel yaşam da adı üzerinde yaşamı dolu dolu, bir bütün olarak, kaliteli ve mutlu yaşamak demek. Bir çember çizdiğinizi düşünün. O çemberi parçalara bölün ve her birine sizin için kıymetli kavram veya durumları yerleştirin. Örneğin ilişkiler, finans, sağlık, aile, dünyaya katkı sağlamak… Bunların hepsi yaşamınızın parçaları. İşte bütün bu parçaları birleştirebildiğiniz zaman mutlu ve huzurlu oluyorsunuz. Tabi bu, bütünsel bir yaşamınız var ve artık hiçbir sıkıntınız olmayacak anlamına gelmiyor. Yaşamda her ne olursa olsun, içerideki duygusal sistemi kontrol edebiliyorsanız mutlu ve başarılısınız demektir.

Peki, kişilere bu konuda nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Bütünsel yaşam danışmanlığında benim yaptığım, insanlara, o huzur ve mutluluk haline geçebilmelerine, anda kalabilmelerine dair zihinsel, fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak neler yapabileceklerini anlatmak. Eğitim veriyorum, ardından dileyenlere koçluk veriyorum.

Bu eğitimler kişiden kişiye değişiyor mu?

Değişiyor tabi çünkü herkes kendi başına ayrı bir sistem. Kişiye özel çalışmalar var ama bununla beraber ülke, din, dil, ırk ne olursa olsun ortak olduğumuz çok şey var. Özümüzde insanız, doğamızda biriz. Çok da fark etmiyor. Korkular ya da umutlar ve hayaller hep birbirine benziyor.

Bunlarla birlikte kişilerin yaşamında nasıl değişimler olabiliyor?

Günümüzde başarı, sayılarla ve banka hesabındaki parayla değil kişinin huzurlu, mutlu ve bütünsel anlamda sağlıklı olabilmesiyle ölçülebiliyor. Bütünsel Yaşam Koçluğu çalışması sonrasında kişiye fiziksel olandan bağımsız bir güvende hissetme hali geliyor. Kişi gündelik yaşamındaki sıkıntılardan bağımsız bir şekilde, içeride güvende ve huzurlu hissediyor. Zihinsel olarak odaklanma artıyor. Günümüzde birçok farklı kaynaktan ve dijital açıdan sürekli olarak bilgi alışverişi içindeyiz. Dolayısıyla odağımızı kaybettik, ‘an’da olamıyoruz. Bilincimiz birden fazla yerde… Bu çalışmaların ardından konsantrasyon gücü artıyor, daha hızlı hareket edilebiliyor, analiz etme yetisi ve fiziksel enerji artıyor. Kişiler kilo vermeye başlıyorlar. Kilo sorunu aslında yaşamdaki sıkıntıları tutmakla ilgilidir. Kilo vermekse rahata ermekle ilgilidir. Duygular rahatladıkça, kilo da vermeye başlıyorlar. Şu çok duyduğum ve gözlemlediğim bir şey; bu çalışmaların sonrasında daha genç gözüküyorlar, yüzlerine bir parıltı hali geliyor. Huzur ve cesaret artıyor. Korkup adım atamadıkları yerlerde, “Ben bunu yaparım” diyerek adım atıyorlar. Ruhsal olarak bir şükran duygusu geliyor, farkındalık kazanıyorlar. DNA’nın yenilendiğine dair araştırmalar var şu anda. Empati kurabilme yetileri artıyor. Karşısındaki insanı daha iyi algılamaya, gördüğünün ötesini görebilmeye başlıyorlar. Bizim beynimiz çok enteresandır, eskiden gördüğü, deneyimlediği durumlara göre şu anı değerlendirir. Ama holistik yaşam koçluğu çalışmaları sonrasında kişiler olanı olduğu gibi görüp aynı zamanda olduğundan daha iyi yorumlayabiliyorlar.

“İmkansız diye bir şey yoktur, İste, planla, harekete geç, inan ve sabırlı ol” diyorsunuz. Bugün pek çok insana inandırıcı gelmeyebiliyor. Bunu nasıl aşabiliriz?

İnsanlar gördükçe inanır. İlk adım olarak sosyal medyadan takibe başlayabilirler. Instagram: yelizruzgarofficial Orada hem kendi hem de danışanlarımın “imkansız”ı nasıl “imkan-siz”e dönüştürdüklerini 2007 yılından itibaren paylaşıyorum.

Büyük şehirlerde yaşayan insanlar daha stresli, daha plansız bir yaşam sürüyorlar. Ya da büyük şehrin bir sorunu olarak planlarda hep aksamalar yaşanıyor. Strese kapılmadan yaşamak için neler önerebilir misiniz?

Bütünsel anlamda mutlu insan olmak, “Mindfulness – Bilinçli Farkındalık” ile yaşamını yüksek performansta huzurla devam ettirebilmek istiyorsanız öncelikle işe kendinizi, bütünsel anlamda yaşamınızda nerede olduğunuzu bulmalısınız. Analitik zeka özellikleriniz, duygusal zeka özellikleriniz neler? Fiziksel ve duygusal olarak yaşamınızın hangi evresindesiniz? Tüm bu envanterleri yurtdışından getirdiğimiz ölçüm araçlarıyla raporlayıp danışanlarımıza sunuyoruz. Ayrıca pozitif psikoloji testleri de bu farkındalık süreçlerine katkıda bulunuyor. Önerim, yetkin bir Holistik Yaşam Danışmanı ile çalışılması yönünde… Öte yandan, unutmayın ki, ancak zihnimizi yönetebildiğimiz zaman anda kalabiliyoruz. Anda kalmak, insana huzur ve mutluluk hali getiriyor. Her zaman iyiye odaklanmak çok önemli… Geçtiğimiz her sürecin bize bir mesaj taşıdığına inanmalıyız. Bu “Bütün gün otur, parmaklarını birleştir ve her şey çok güzel diye tekrarla” demek değil. Odağını, fiziğini aynı zamanda da kullandığın lisanı daha iyiye ve daha pozitife döndür, demek.

İnsanlar genel olarak bu alanları ekonomik olarak çok ulaşılabilir bulmuyorlar. Bu yargıyı kırmak adına neler söylemek istersiniz?

Bu çok önemli bir konu çünkü insanlar bir sıkıntıları veya dertleri olduğunda çareyi kötü alışkanlıklarda arıyorlar. Yani işin kolayına kaçıyorlar. Bu kötü alışkanlıklara yaptıkları harcamayı kişisel gelişime yapsalar çok daha mutlu ve huzurlu olurlar. İnanın, kötü alışkanlıklara hem daha fazla para harcanıyor hem de bununla birlikte beden harcanıyor. Duygusal olarak kişiyi aşağıya çekiyor ve kişi daha iyi olmak için yaptığı harcamalarla aslında daha da kötüye doğru gidiyor. İnsanların bu konuya, bir yatırım olarak bakmaları gerekiyor. Daha iyi bir hayat, daha iyi bir zihin, daha iyi bir duygusal benlik için yapılan bir yatırım… Öte yandan bizler de toplum bilincini yükseltecek birimler ve kurumlar olarak bir araya gelip fiyatları herkesin ulaşabileceği seviyelere çekebilmek adına çalışmalar yapıyoruz. Mutlu İnsan Zihin Ruh Beden Festivali bunun için çok önemli. Bu alanlara ilgi duyan ve hayatını iyileştirmek isteyen herkes bu festivale gelmeli.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s