Aradığımız her şey içimizde

Yan etkisiz, doğal ve bedava ilaç: Bedenim iyileşiyor meditasyonu

Yorum bırakın

Yaşadığımız dünya özellikle büyük kentlerin temposu, karmaşası, her geçen gün gerek sosyal gerek ekonomik olarak ağırlaşan yaşam koşulları sebebiyle bedenleri ve ruhları hasta ediyor. Yediğimiz, içtiğimiz, soluduğumuz hava dahi ne kadar dikkat edersek edelim doğal ve sağlıklı olmaktan uzakta.

Vücudumuzun hastalıklara karşı savunma ve hücreleri onarma mekanizması doğanın en büyük mucizesi ancak; bu mucize bile maruz kaldığı biyolojik, elektromanyetik ve duygusal stres faktörleri karşısında bir zaman sonra çaresiz kalıyor. Ruhsal veya fiziksel hastalıklar baş gösteriyor. Bilimsel çalışmalar bir gün “bu buna iyi gelir”, “yarın şu şuna iyi gelir” diye dursun, benim önemsediğim kesin bilgi, tüm hastalıkların oluşumunda stresin en önemli rolü oynaması ve meditasyonun da stres yönetiminde kullanılacak en kolay ve etkili yöntem olmasıdır.

Doğanın tüm canlılara hayatta kalabilmesi için hediyesi olan stres, medeniyet diye yarattığımız çevreye henüz uyum sağlayamamış biyolojimizin düşmanı haline gelmiş durumda. Günümüz insanının sağlığını korumak ve eğer bir hastalığı var ise iyileşebilmek için öğrenmesi gereken en önemli konu stresi yönetebilmek ve bu mümkün. Son yıllarda yapılan binlerce bilimsel araştırma, stres yönetiminde en etkili yöntem olarak meditasyonu işaret ediyor.

yoga and meditation

Verdiğim seminer ve eğitimlerde çok kişinin meditasyon konusunda duyduğu farklı yöntemler arasında kafasının karışık olduğuna ve hatta olumsuz ön yargılara sahip olduklarına şahit oluyorum. Bunu yadırgamıyorum çünkü ben de yıllar önce aynı durumdaydım ta ki meditasyonun yapılacak bir şey değil, günlük yaşantımızın her anındaki “zihinsel bir hal” olduğunu, fazlaca bilimsel kanıtları olan bir “BEYİN EGZERSİZİ” olduğunu öğrenene ve deneyimleyene kadar. Meditasyonun performansımıza, yaratıcılığımıza, odaklanmamıza, öz şefkat ve empati geliştirmemize faydası olması bir yana en önemli faydası bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi, sağlığımız için son derece önemli olan uyku kalitemizi arttırması, netice itibariyle genel biyolojik sağlığımız üzerinde pek çok olumlu etkisi olmasıdır.

Beyin deneyimle öğrenir ve tekrar edilen deneyimler beyinin biyolojik yapısını değiştirir. Bu sebeple meditasyonun düzenli olarak yapılması bahsettiğim “hal” olması için önemlidir. Aşağıda bulacağınız “Bedenim İyileşiyor Meditasyonu”nu özellikle herhangi bir rahatsızlık yaşayan kişilerin uygulaması için hazırladım. Rahatsızlığı olmayan kişilerinde iyi hissetmek için uygulamalarında hiçbir sakınca yok. Bedenimiz her an kendini yenileme, hasarlı hücreleri onarma yeteneğine sahip. Bu meditasyon, bedenin kendini iyileştirme mekanizmasının etkin şekilde çalışmasına destek olacaktır.

Bu meditasyonu her gün düzenli olarak 2 defa (biri gece yatmadan önce, diğeri sabah veya gün içinde vakit bulduğunuzda olmak üzere) uygulamanız bedeninizin ve zihninizin gevşemesine ve doğal iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olacaktır. Sizin de birkaç konuya ekstra özen göstermeniz iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

1- Sağlıklı gıdalar tüketin.
2- Gece uykunuza özen gösterin. Yatak odanız tamamen karanlık olsun. Özellikle 01:00-05:00 arasındaki kaliteli uyku bedenin onarım süreci açısından çok kıymetli. Bu meditasyonu gece yatarken dinlemek uykuya kolay dalmanıza da yardımcı olacaktır.
3- Her gün hareket edin.

Bu meditasyonu sessiz sakin bir ortamda uzanarak veya dik bir şekilde oturarak da yapabilirsiniz. Meditasyon için tıklayın!

Bu uygulama herhangi bir tıbbi tedavinin yerine geçmez, devam eden bir tedaviniz var ise, düzenli olarak doktor kontrollerinizi ve tedavinizi sürdürmeniz gerekmektedir. Bedeniniz kendisini iyileştirdikçe doktorunuz tedavinizi uygun gördüğü şekilde revize edecektir.

Daha farklı meditasyonları uygulamak ve yeni yayınlayacağım videolardan haberdar olmak için YouTube “Mutlu İnsan” kanalıma üye olmayı unutmayın.

 

 

 

Yazar: Gülferi Yıldırım

Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı İTÜ Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Gülferi Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programının ardından aynı üniversitede Nörobilim Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Geliştirdiği eğitim programı ile insanların mutluluk, düzeylerinin önemli oranda arttırılabileceğini ve beyin aktivitesinde yarattığı değişimi gösteren dünyanın ilk araştırmasını nörobilim tezi olarak yayınlanmıştır. Kurumsal dünyada, 30 yıla yakın süredir kurumsal dönüşüm, strateji, organizasyonel yapılanma, iletişim ve pazarlama konularında danışmanlık ve liderlik yapmaktadır. Her yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Mutlu İnsan ZihinRuhBeden Festivali”nin kurucusudur. Kendini keşfetmek üzere çıktığı yolda Türkiye’den Güney Afrika’ya, ABD’den Peru’ya, Hindistan’dan İngiltere’ye ve Bali’ye pek çok eğitime katılmıştır. Bu eğitimlerden bazıları; Oxford, MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of Massachusetts gibi dünyanın saygın üniversitelerinde aldığı mindfulness, meditasyon ve nörobilim temelli eğitimlerdir. Mutlu İnsan Akademisi ve Shiftedminds Eğitim Danışmanlık şirketlerinin kurucusudur. Doğunun binlerce yıllık kadim bilgilerini, batı bilimi ışığında, yaşam deneyimleriyle sentezleyerek oluşturduğu mutluluk, liderlik, rezilyans, mindfulness, duygusal denge, stres, endişe kaygı yönetimi eğitimleriyle insanların içsel motivasyonlarını ve güçlerini artırarak yaşamlarının her alanında hedeflerine ulaşmalarına vesile olmaktadır. Yelken ve snow board başta olmak üzere doğa sporları tutkunu olan Gülferi Yıldırım’ın vaz geçilmezleri arasında seyahat etmek, kitap okumak, müzik dinlemek, şarkı söylemek ve dans etmek vardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s