Aradığımız her şey içimizde

Mutluluk Yazı Dizisi 1: Mutlu İnsan Kimdir?

2 Yorum

Mutlulukla ilgili yazı dizime hoş geldiniz😊 Önce bakalım kimdir bu mutlu olan insanlar?

Hepimiz mutlu olmak isteriz ve mutluluğun ne olduğu ve nasıl elde edilebileceği hakkında sayısız fikirle karşılaşırız. Son yıllarda pozitif psikoloji ve nörobilim alanında yapılan araştırmalar mutluluğun, geliştirebilir zihinsel bir beceri olduğuna dair önemli kanıtlar sunuyor.

Mutluluk öğrenilebilir bir yetkinliktir.


🧠💓
Mutluluğun kişiden kişiye değişen pek çok anlamı ve literatürde farklı tanımları olsa da benim en sevdiğim Dr. Martin Seligman’dan.
Diyor ki; mutlu İnsanlar,
. Pozitif duyguları daha sıklıkla yaşayan
. Derin doyurucu ilişkiler kurabilen
. Anlamlı bir yaşam sürdüğüne inanan
. Kendisini başarılı hisseden
. Tutkuyla bağlanabileceği, yaparken zamanı unutabildiği ve keyif alabildiği meşguliyetleri olan kişilerdir.
🧠💓
En sevdiğim çünkü, genel bir anlayış var mutluluk sanki hep eller havaya modunda yaşamak, istediğin her şeye sahip olmakmış gibi. Oysaki hayat bu…. Acı çekmeyen, hayal kırıklığına uğramayan, kızmayan, üzülmeyen, kayıplar yaşamayan insan var mı dünyada?
🧠💓
Önemli olan iyi hissettiren duyguları daha sıklıkla yaşamak, zor duyguları (kötü veya olumsuz demiyorum, o duyguların hepsinin işlevi var) dozunda ve yeterince sürede deneyimleyip içinden geçmek ve bize iyi hissettirecek deneyimleri bilinçli olarak yaratmak.
🧠💓
Seligman’ın maddelerine bir bakın, hangisine “ya evet, ben tam da böyleyim” diyor, hangisine “bu bende yok” diyorsun. Yok veya azıcık☺️dediklerin mutluluğa giden yolda geliştirmeye odaklanacağın ilk adımların olsun.
💓🧠
Bu dizi, mutluluğun içsel kaynakları, bunları geliştirmenin yolları, zor duyguları ve mutsuzluk kaynaklarını yönetmekle devam edecek. Ben yazıcam, siz de yorum ve paylaşımlarınızla beni motive edin☺️ dopaminlerim coştukça daha çok yazarım😉😊

Sevgiyle sarılırım…

Yazar: Gülferi Yıldırım

Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı İTÜ Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Gülferi Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programının ardından aynı üniversitede Nörobilim Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Geliştirdiği eğitim programı ile insanların mutluluk, düzeylerinin önemli oranda arttırılabileceğini ve beyin aktivitesinde yarattığı değişimi gösteren dünyanın ilk araştırmasını nörobilim tezi olarak yayınlanmıştır. Kurumsal dünyada, 30 yıla yakın süredir kurumsal dönüşüm, strateji, organizasyonel yapılanma, iletişim ve pazarlama konularında danışmanlık ve liderlik yapmaktadır. Her yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Mutlu İnsan ZihinRuhBeden Festivali”nin kurucusudur. Kendini keşfetmek üzere çıktığı yolda Türkiye’den Güney Afrika’ya, ABD’den Peru’ya, Hindistan’dan İngiltere’ye ve Bali’ye pek çok eğitime katılmıştır. Bu eğitimlerden bazıları; Oxford, MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of Massachusetts gibi dünyanın saygın üniversitelerinde aldığı mindfulness, meditasyon ve nörobilim temelli eğitimlerdir. Mutlu İnsan Akademisi ve Shiftedminds Eğitim Danışmanlık şirketlerinin kurucusudur. Doğunun binlerce yıllık kadim bilgilerini, batı bilimi ışığında, yaşam deneyimleriyle sentezleyerek oluşturduğu mutluluk, liderlik, rezilyans, mindfulness, duygusal denge, stres, endişe kaygı yönetimi eğitimleriyle insanların içsel motivasyonlarını ve güçlerini artırarak yaşamlarının her alanında hedeflerine ulaşmalarına vesile olmaktadır. Yelken ve snow board başta olmak üzere doğa sporları tutkunu olan Gülferi Yıldırım’ın vaz geçilmezleri arasında seyahat etmek, kitap okumak, müzik dinlemek, şarkı söylemek ve dans etmek vardır.

2 thoughts on “Mutluluk Yazı Dizisi 1: Mutlu İnsan Kimdir?

  1. Mutlu insan sahip olduklarını farkına varıp bende olan birçok insanda olmayabilir veya benden iyilere sahip olanlar kibi benden çok Daha kötü durumda olanlar var diyerek yaşamın keyfini çıkarmasını bilenlerdir mutlu olmak.ssygılar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s