Aradığımız her şey içimizde

Karınca Kadar Akıl Yeter!

Yorum bırakın

BBC Earth’de Kusursuz Gezegen programında, taşan Amazon nehrinin toprak canlılarının yaşamını nasıl etkilediği anlatıyordu. Ateş karıncalarını izlerken büyülendim…İnsanlığı düşününce de dertlendim. Yuvaları su altında kalan ateş karıncaları, iş birliği yaparak tüm koloni kendi bedenleriyle suyun üzerinde yüzen canlı bir sal oluşturarak, larvaları dahil kimseyi geride bırakmadan, kurtulup yeni yaşam alanlarına gidiyordu.

Videoyu izlemek isteyenler, instagram linki için tıklayın lütfen

Gezegende her şey kusursuz, insan zihni hariç!

Yaklaşık son 100 yılda yarattığımız yaşam şeklimiz ve aç gözlülüğümüz, hoyratlığımız sadece gezegende yaşayan diğer canlıları değil kendi türümüzü de yok etme yolunda ilerliyor. Kafamız suni gündelik gündemlerle meşgulken, yakın zamanda bizi nasıl zorlu günlerin beklediğinin çoğumuz farkında değil.

Domates, salatalık fiyatı evet can yakıyor. Yakın gelecekte su kıtlığının can yakma hatta can alma ihtimali çok yüksek. Toprağı korumayı, suyu korumayı, birbirimizi yemek yerine birlik olmayı öğrenmek zorundayız. İnsanın yaratılmış en yüce varlık bilgisi bizi kör etmiş. Her şey bizim için değil, hepimiz birbirimiz için varız. Ve hayatta kalmamızın başka yolu yok!

İnsanlık olarak köprüden önceki son çıkıştayız. Uyandık uyandık! Doğayı talan etmeyi, harvurup harman savurmayı bırakmalı, gözümüzü boyayan sahip olma, tüketme kültüründen uzaklaşmalıyız.

Doğadaki akrabalarımızdan öğrenecek çok şeyimiz var! Karınca kadar akıl yetecek!

“İyi de ben bir başıma ne yapayım?” diye geçiyorsa aklınızdan; çok şey var niyeti olan araştırıp bulabiliyor internetten. Soru şu; “Ben bu dünyaya nasıl daha az zarar verebilirim?” En basit örneği ben vereyim: İhtiyacın yoksa alış veriş yapma. Çok basit, hem cebine hem gezegene fayda! Sana ulaşana kadar 1 t-shirt için 2,5 ton, 1 kot pantolon için 13 ton su harcanıyor. Liste uzun, su ayak izi diye ararsan google’da bulacaksın. Her gün tvde, sosyal medya da izleyip dert edindiklerimiz gerçek dertlerimiz değil! Yukarı bak!

Yazar: Gülferi Yıldırım

Psikoloji ve Nörobilim Uzmanı İTÜ Elektronik Mühendisliği’nden mezun ve Yeditepe Üniversitesi’nden (MBA) İşletme Yüksek Lisansına sahip olan Gülferi Yıldırım, Üsküdar Üniversitesi’nde Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans programının ardından aynı üniversitede Nörobilim Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Geliştirdiği eğitim programı ile insanların mutluluk, düzeylerinin önemli oranda arttırılabileceğini ve beyin aktivitesinde yarattığı değişimi gösteren dünyanın ilk araştırmasını nörobilim tezi olarak yayınlanmıştır. Kurumsal dünyada, 30 yıla yakın süredir kurumsal dönüşüm, strateji, organizasyonel yapılanma, iletişim ve pazarlama konularında danışmanlık ve liderlik yapmaktadır. Her yıl İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Mutlu İnsan ZihinRuhBeden Festivali”nin kurucusudur. Kendini keşfetmek üzere çıktığı yolda Türkiye’den Güney Afrika’ya, ABD’den Peru’ya, Hindistan’dan İngiltere’ye ve Bali’ye pek çok eğitime katılmıştır. Bu eğitimlerden bazıları; Oxford, MIT (Massachusetts Institute of Technology), University of Massachusetts gibi dünyanın saygın üniversitelerinde aldığı mindfulness, meditasyon ve nörobilim temelli eğitimlerdir. Mutlu İnsan Akademisi ve Shiftedminds Eğitim Danışmanlık şirketlerinin kurucusudur. Doğunun binlerce yıllık kadim bilgilerini, batı bilimi ışığında, yaşam deneyimleriyle sentezleyerek oluşturduğu mutluluk, liderlik, rezilyans, mindfulness, duygusal denge, stres, endişe kaygı yönetimi eğitimleriyle insanların içsel motivasyonlarını ve güçlerini artırarak yaşamlarının her alanında hedeflerine ulaşmalarına vesile olmaktadır. Yelken ve snow board başta olmak üzere doğa sporları tutkunu olan Gülferi Yıldırım’ın vaz geçilmezleri arasında seyahat etmek, kitap okumak, müzik dinlemek, şarkı söylemek ve dans etmek vardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s